پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیمقامات استانی کهگیلویه و بویراحمد با مهندس حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای دیدار کردند

تاریخ انتشار: 1398/05/21

مقامات استانی کهگیلویه و بویراحمد با مهندس حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای دیدار کردند
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد در پی نشست حسین کلانتری استاندارکهگیلویه و بویراحمد در تیرماه 98 با مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی و پیگیری و مطالبات مردم این استان در حوزه حمل و نقل جاده‌ای و ساماندهی وضعیت ناایمن راه‌های استان، مهندس حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به استان سفر کرد.
عبدالهاشم حسن نیا معاون راهداری وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای روز دوشنبه در دیدار با استاندار کهگیلویه و بویراحمد از عملیاتی شدن ۹ مورد درخواست های ویژه این استان در دیدار ماه گذشته حسین کلانتری با وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: ظرف دو هفته آینده اعتبار و تمهیدات لازم برای اجرایی شدن این درخواست ها در استان آغاز خواهد شد.
عبدالهاشم حسن نیا تصریح کرد: تمامی درخواست ها و موارد مطرح شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در حوزه های گوناگون از جمله راهداری و ایمنی جاده ها عملیاتی خواهد شد.
در دیدار استاندار کهگیلویه وبویراحمد با وزیر راه و شهرسازی ۹ مورد درخواست و مطالبه این استان در حوزه حمل و نقل و ساماندهی وضعیت راه های استان بررسی که با پاسخ مثبت دولت و این وزارتخانه همراه شده است و قول 75 میلیارد ریال برآورد ریالی برای 9 طرح درخواستی به استان داده شد.
گفتنی است این درخواست ها شامل: بهبود وضعیت ایمنی در راه های برون شهری با نصب علائم و تجهیزات راهداری، ساماندهی و نوسازی ناوگان راهداری با عمر بالای ۳۰ سال، تامین قیر مورد نیاز برای بهسازی و روکش آسفالت بویژه در راه های فرعی و روستایی، تهویه تونل های مسیر جاده یاسوج – بابامیدان و تخصیص اعتبار مورد نیاز برای راه ها ف ابنیه ها و پل های تخریب شده رد سیل امسال است.
به گفته کلانتری میزان برآورد ریالی این ۹ درخواست بویژه در حوزه ایمنی راه ها رقمی افزون بر ۷۵ میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد: ظرف سه ماه گذشته و با بروز تصادفات مرگبار در جاده های برون شهری این استان وضعیتی خاصی را بر استان به لحاظ روانی ایجاد کرده بود که بازتاب های منفی و گسترده ای نیز در رسانه ها به دنبال داشت.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین امروز و در دیدار با معاون راهداری وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برخی مطالبات و نیازهای ضروری استان در زمینه ساماندهی و بهبود وضعیت حمل و نقل جاده ای و همچنین هوایی در استان تاکید و خواستار توجه ویژه و تسریع در عملیاتی کردن این نیازهای ضروری از سوی این وزارتخانه شد.
کلانتری گفت: دغدغه های مردم این استان در بخش های مختلف بویژه در حوزه حمل و نقل جاده ای و هوایی با توجه به وضعیت ناایمن جاده ها و طولانی شدن روند رکودی در فرودگاه یاسوج ، مطالبات به حقی است و حتی معاون اول رئیس جمهوری نیز با اشراف کامل به وضعیت استان خواستار رفع این مشکلات و دغدغه های مردم شد.
وی ادامه داد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز با اشراف و اطلاعات کامل به وضعیت خاص استان خواستار توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی و پیگیری سریع به وضعیت ایمنی راه های این استان شده بود و البته معاون وزیر راه نیز پاسخ مثبت اصرار و تاکید معاون اول رئیس جمهوری را داد که از هفته های آنها نیز شاهد تغییرات ملموس اقدامات انجام شده خواهیم بود.  
کلانتری تصریح کرد: استان کهگیلویه وبویراحمد با توجه به شرایط خاص توپوگرافی ، کوهستانی بودن و همچنین پراکنش و پراکندگی گسترده مناطق ،وضعیتی منحصر در حوزه حمل و نقل و ساخت طرح های راهسازی و راهداری دارد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: بیش از ۷۵درصد از حدود ۶ هزار کیلومتر طول راه های این استان اعم از اصلی، فرعی و روستایی در زمستان های سخت برفگیر کوهستانی و نیازمند حضور عوامل و تجهیزات راهداری است.
وی وضعیت ناوگان راهداری در استان را تاسف بار توصیف کرد و گفت: اداره کل راه و شهرسازی و راهداری این استان با وجود همه این مشکلات و تنگناها و وضعیت خاص حاکم در حوزه راه ها فاقد حتی یک دستگاه لودر با کیفیت راهداری است.
معاون راهداری وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: تمامی این مطالبات و ۹ مورد درخواست استاندار کهگیلویه وبویراحمد که مورد تاکید وزیر نیز هست، در دستور کار برای عملیاتی شدن قرار گرفته است.
حسن نیا تاکید کرد: موارد مربوط به حوزه راهداری از جمله نوشدن و تامین اعتبار لازم برای ناوگان راهداری این استان و همچنین ، رفع مشکلات و عدم تهویه مناسب در تونل های جاده یاسوج- بابامیدان و نیز تامین اعتبار لازم برای پل ها، ابنیه ها و خسارات ناشی از سیل از هفته آینده وارد فاز عملیاتی و اجرایی خواهند شد.
بر اساس آمار پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد حوادث جاده ای این استان در سه ماهه نخست امسال ۵۸ نفر را به کام مرگ کشاند.
۴۰ درصد از جانباختگان سوانح رانندگی کهگیلویه و بویراحمد معادل ۲۳ نفر امسال خرداد ماه جان خود را از دست داده اند.
همچنین پزشکی قانونی شمار فوتی های ناشی از سوانح رانندگی در این استان را سال گذشته ۱۸۶ نفر اعلام کرده بود.
بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور سال گذشته ۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر در حوادث رانندگی و ترافیکی کشته شده اند.
همچنین این میزان تصادفات بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور در بر داشته است.
بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۶ رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان ، ۱۷ بخش و یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.
این استان با داشتن کمتر از ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان های خطرناک در زمینه سوانح و حوادث رانندگی است.
بر اساس برآورد هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه های اصلی در این استان حدود سه تا چهار برابر استان های کویری است.
از مجموع حدود ۶ هزار کیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه های روستایی است که بیش از ۵۰ درصد آن همچنان خاکی و شوسه است.
راکد ماندن طرح های بزرگ راهسازی از جمله بزرگراه ها و ۳۰ کیلومتر ورودی شهرهای استان، ضعف توان فنی پیمانکاران و ضعف محسوس ایمنی راه ها به ویژه در محورهای اصلی از یاسوج به سمت اصفهان و بابامیدان و همچنین ضعف فرهنگ ترافیکی و رانندگی از جمله دلایل بروز تصادفات در این استان از نظر کارشناسان اعلام شده است.
 
 مشخصات:
نظرات: *